klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Sprawozdanie Rzecznika ...

Sprawozdanie Rzecznika Prasowego z 10.02.2020 z debaty Medyczna Racja Stanu

2020-02-11
opublikowany w kategorii Bieżące

Medyczna Racja Stanu (MRS) w przeddzień Światowego Dnia Chorego zorganizowała debatę systemowo-ekspercką z udziałem tych najważniejszych: Pacjentów i Ich Przedstawicieli. Podsumowaliśmy ostatnie miesiące działań w zakresie trzech obszarów: otyłości oraz jej skutków, chorób onkologicznych, oraz chorób rzadkich i ultrarzadkich. Rozmawialiśmy o strategii onkologicznej
i refundacjach lekowych, o sugar tax, „godzinie dla zdrowia”, inkretynach i flozynach, refundacjach w SMA, EB i chorobie Fabriego oraz Narodowym Programie Leczenia Chorób Rzadkich.

Gościliśmy ks. Kardynała Kazimierza Nycza oraz Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. Arcybiskupa Salvatore  Pennachio, który zaprezentował orędzie Papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego. Udział przedstawicieli MZ i NFZ zapewnił systemowy charakter debaty o codziennych problemach chorych. Kilkudziesięciu ekspertów MRS : lekarzy, prawników, polityków, ekonomistów, słuchało silnych i zdecydowanych głosów organizacji pacjenckich wspierając wiele ich postulatów i oczekiwań.

KLRwP reprezentowanych przez RP miało swój niebagatelny udział w zorganizowaniu i prowadzeniu debaty. Wyrażaliśmy wolę permanentnego dialogu z pacjentami oraz artykułowaliśmy postulaty i cele zgodne z dokumentami programowymi naszej organizacji. Debata potwierdziła wiodącą rolę i niepowtarzalny charakter podstawowej opieki zdrowotnej a w niej specjalisty medycyny rodzinnej jako przyjaciela swoich podopiecznych, tych zdrowych i tych już chorych.

Sukces debaty, jej merytoryczny charakter oraz płynące z niej tezy zostały dostrzeżone w obiegu medialnym w całej Polsce.

 

Michał Sutkowski RP KLRwP

Warszawa 11.02.2020

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.