klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Zdrowie Polaków 2019 - ...

Zdrowie Polaków 2019 - relacja

2019-12-01
opublikowany w kategorii Bieżące

W dniach 18-19 listopada 2019 r. w Warszawie odbył się Kongres „Zdrowie Polaków 2019” organizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu i Pana Profesora Henryka Skarżyńskiego. Dwa dni debat plenarnych Ministrów Zdrowia, Komitetów Naukowych PAN, ekspertów zarządzania i ekonomiki zdrowia, rektorów uniwersytetów, konsultantów krajowych, organizacji pacjenckich i dziennikarzy uwieńczyła obecność najważniejszych polityków zdrowotnych.

W tym medialnie głośnym wydarzeniu nie zabrakło i głosu i obecności Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W pierwszym dniu Kongresu uczestniczyłem w panelu dyskusyjnym „Promocja zachowań prozdrowotnych Polaków”. Wyraziłem konieczności racjonalnej, scalonej polityki prozdrowotnej, współpracę wielu środowisk na rzecz zdrowia oraz zaproponowałem konkretne rozwiązania w tym zakresie.

W drugim dniu zastępując konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dr Agnieszkę Jankowską – Zduńczyk zabierając głos w panelu „Postępy i wyzwania w leczeniu chorób serca i naczyń” podkreślałem rolę współpracy środowisk, przesyłu informacji i wspólnych działań w zakresie prewencji. Paneliści podkreślali wiodącą rolę lekarza rodzinnego w systemie, krępujące go niedomogi formalne i merytoryczne.
Zwracali uwagę na rangę koordynacji opieki i wyrazili nadzieję na dalszy rozwój nowoczesnej, dobrze opłacanej i zorganizowanej opieki podstawowej w Polsce.
W drugim dniu Kongresu  odbyła się też debata plenarna „Medyczna Racja Stanu - co się udało, co przed nami” zorganizowana i  współprowadzona przez przedstawiciela KLRwP.

MRS – medyczny think - tank, w którym uczestniczę jako przedstawiciel Kolegium, ponad podziałami politycznymi i środowiskowymi współtworzy pole do dyskusji i rekomendacji dla najważniejszych systemowych działań w ochronie zdrowia. Promując dorobek naukowy, zaangażowanie systemowe, wartości i cele KLRwP miałem okazję wysłuchać wielu słów poparcia i uznaniu dla środowiska lekarzy rodzinnych.

 

Michał Sutkowski

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.