d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Narada u MZ Zbigniewa Króla ...

Narada u MZ Zbigniewa Króla w/s POZ

2019-07-15
opublikowany w kategorii Bieżące

SPRAWOZDANIE

W dniu 10 lipca 2019 r. na zaproszenie Pana Wiceministra Zbigniewa Króla w Ministerstwie Zdrowia odbyła się kolejna narada dotycząca bieżącego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Podobnie jak poprzednio wzięli w niej udział: przedstawiciele ministerstwa, NFZ i przedstawiciele związków pracodawców oraz Prezes AOTM – Pan Roman Topór-Mądry.

Pomimo zaplanowanego programu, spotkanie zdominowała (na wniosek dr Marka Twardowskiego) dyskusja dotycząca wypowiedzi Prezesa NFZ- A. Jacyny wygłoszona w dniu 04.07.2019 r. podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia.

Mimo, że treść jej była w ostatnich dniach szeroko dyskutowana i wszystkie organizacje pozarządowe działające w POZ odniosły się do niej w listach, skargach i oświadczeniach, przypomniano najbardziej bulwersujące sformułowania. Były to: „od POZ zaczyna się wszelkie zło…”; „wyłgali się z tego zręcznie, dzisiaj pracują do 18:00, żądają skrócenia pracy do 16:00…”; „po wyborach to jest czas na stoczenie twardej dyskusji z tym towarzystwem”. Podkreślono, że są one głęboko niesprawiedliwe i obraźliwe dla lekarzy i pielęgniarek POZ.

Pan Wiceminister oświadczył, że on i resort zdrowia nie podzielają tych opinii. W oczekiwaniu na właściwą odpowiedź Prezesa i formalną Ministra Zdrowia zdecydowano o usunięciu z programu spotkania punktu dotyczącego projektu POZ+, który miał być przestawiony przez NFZ.

Omówiono projekt zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, obejmujący zagadnienia okresowego i stałego zaprzestania działalności podmiotu. Nie budził on większych zastrzeżeń.

Kolejny temat dotyczył projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców. Ponownie wyrażono opinię, że przedstawiane rozwiązanie jest nieuzasadnionym, biurokratycznym obciążeniem. Wiceminister zapewnił, że zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, które zdejmą to obciążenie z podmiotów POZ, nieprowadzących pełnej księgowości. Pomimo postulatów zwolnienia z prowadzenia niepotrzebnego rachunku kosztów wszystkich podmiotów opieki podstawowej jednoznacznego stanowiska nie uzyskano.    

Inne omawiane zagadnienia dotyczyły statystyki POZ (liczba świadczeń, świadczeniodawców, skierowań w 2018 r), obowiązku pomiaru wagi i wzrostu oraz raportowania ich do NFZ, projektu POZbis dla małych podmiotów, finansowania podmiotów, które uzyskały akredytację.

Zaplanowano dalsze prace, dotyczące zmian w POZ. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu.  

 

Dr hab. med. T. Tomasik

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.