d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / VII Konferencja „Społeczny ...

VII Konferencja „Społeczny Program Zdrowia2020+.

2019-06-30
opublikowany w kategorii Bieżące

VII Konferencja „Społeczny Program Zdrowia2020+. Podsumowanie Ogólnopolskiej Debaty o Zzdrowiu”

 

W dniu 25 czerwca 2019 r. uczestniczyłem w konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia pt. ” Społeczny Program Zdrowia2020+. Podsumowanie Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu”.

 

Została ona otworzona przez Prof. P. Górskiego i składała się z 3 sesji. W czasie pierwszej z nich przedstawiono wyniki wynikające z prac Rady Społecznej „Wspólnie dla Zdrowia”.  W sesji drugiej, dotyczącej dyskusji nad kierunkiem zmian wzięli udział m.in. Waldemar Kraska - Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, T. Latos - Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Ł. Szumowski – Minister Zdrowia. Sesja trzecia „Efekty wdrażania zmian w systemie ochrony zdrowia” zgromadziła większość wiceministrów zdrowia, którzy przedstawiali podejmowane na poziomie centralnym działania.

 

Moim zdaniem, szczególnie interesująca była sesja druga, chociaż zbyt mało czasu poświęcono w niej na zagadnienia dotyczące opieki podstawowej. Tego poziomu opieki dotyczyły w zasadzie tylko dwa postulaty: uczynienia prewencji podstawowym zadaniem i odpowiedzialnością oraz budowanie prestiżu lekarza rodzinnego. Obszerniej omawiano natomiast działania, mające zbliżyć polską ochronę zdrowia do poziomu europejskiego, uzyskiwanie lepszych wyników zdrowotnych, cyfryzację i e-medycynę, wprowadzanie współodpowiedzialności pacjentów za zdrowie, podejmowanie edukacji zdrowotnej w szkołach (niekoniecznie w formie oddzielnego przedmiotu), zagadnienia związane z bezpieczeństwem pacjentów.  

 

Konferencja podsumowywała także półtoraroczne osiągnięcia „Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu”. W jej trakcie zaproponowano i omówiono liczne działania, ale koncentrujące się bardziej na lecznictwie zamkniętym. W odniesieniu do POZ nie dyskutowano np. zasadności odrębnej opieki pediatrycznej, współdziałania POZ z medycyną pracy, szybkiego uzupełniania niedoborów kadrowych w medycynie rodzinnej. Z zagadnień, które mogą budzić niepokój, przedstawiono postulat (jak na razie bardzo ogólny) tworzenia powiatowych centrów zdrowia, integrujących hospitalizacje i lecznictwo ambulatoryjne.

 

Poinformowano, że zostanie opracowany raport podsumowujący osiągnięcia i główne postulaty debaty.

 

T Tomasik                                                                                                    

Prezes KLRwP 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.