d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Zmiany w dostępie do ...

Zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej – od 12 stycznia

2017-01-09
opublikowany w kategorii Bieżące

 

Komunikat MZ - Zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej – od 12 stycznia 

 

Komentarz - Joanna Szeląg -  Zarząd Główny KLR

Już za kilka dni, z dniem 12 stycznia 2016, wchodzą w życie zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2016 poz. 2173).

Dotyczą one m.in. korzystania ze świadczeń poz przez osoby wykazywane w systemie eWUŚ jako "czerwone".

Z punktu widzenia nas, lekarzy poz, zapisy te nic nie zmieniają. Oznacza to, że nadal pacjent "czerwony", jeśli uważa, że ma
uprawnienia do świadczeń, będzie musiał podpisać oświadczenie. Staje się dla nas wtedy pacjentem ubezpieczonym, ze wszystkimi przysługującymi mu z tego tytułu prawami, w tym ew. refundacją. Rozliczany będzie przez NFZ na
dotychczasowych zasadach. Natomiast rozliczenie pomiędzy pacjentem a NFZ odbywa się poza nami i zupełnie nas nie dotyczy ani nie interesuje.

Z komunikatu MZ jasno wynika, że zapisy Ustawy dotyczą osób, które mają, w momencie podpisania oświadczenia, uprawnienia do świadczeń.
Odstąpiono również od egzekwowania kosztów świadczeń poz, jeśli po weryfikacji okazałoby się, że pacjent jednak uprawnień nie posiadał. Nie dotyczy to jednak refundacji leków. Przy czym refundacja ta nie obciąży lekarzy poz.

Jeśli natomiast pacjent zgłosi się do nas i powie, że jest nieubezpieczony, tak jak dotychczas za wszystkie świadczenia będzie
musiał zapłacić.

W komunikacie MZ po raz kolejny pojawia się stwierdzenie, że "Znacząca większość pacjentów, którym system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, to osoby, które maja potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia". Wszyscy doskonale wiemy, ilu na naszych listach jest pacjentów "czerwonych", za których NFZ nie płaci.
Natomiast w momencie, gdy zgłoszą się do nas i podpiszą oświadczenie, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pełnego i kompleksowego świadczenia w naszym zakresie. W kontekście w/w stwierdzenia wydaje się zasadnym, by jak najszybciej pacjenci "czerwoni" wrócili na nasze listy.
Wszak, zgodnie z komunikatami MZ i wypowiedziami rzecznik MZ, większość z nich posiada uprawnienia do świadczeń. To zmiana na którą z niecierpliwością czekamy.

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.