d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Rozporządzenie MZ w/s ...

Rozporządzenie MZ w/s kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń

2016-08-16
opublikowany w kategorii Bieżące

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ    

z dnia 22 lipca 2016 r. 


w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.


Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r. poz. 176) zarządza się, co następuje: 


§ 1.

1. Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, zwany dalej „zawodnikiem”, podlega ogólnym badaniom lekarskim oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym, zwanego dalej „orzeczeniem”, w szczególności uczestnictwo w treningach lub zawodach sportowych. 
2. W przypadku zawodników uprawiających sporty lotnicze za równoznaczne z orzeczeniem uznaje się orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji członka personelu lotniczego wydawane po przeprowadzeniu badań lotniczo-lekarskich określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 605 i 904). 
3. W przypadku zawodników uprawiających sporty lotnicze, będących żołnierzami zawodowymi – członkami personelu latającego, za równoznaczne z orzeczeniem uznaje się orzeczenie wydawane po przeprowadzeniu badań lekarskich określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 8 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414, z późn. zm.2)). 


§ 2.

1. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej. 
2. W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej. 


§ 3.

Badania specjalistyczne i diagnostyczne, o których mowa w § 1 ust. 1, obejmują: 
1) pomiary antropometryczne; 
2) badania elektrokardiograficzne 12-odprowadzeniowe z opisem; 
3) badanie ogólne moczu z oceną osadu; 
4) badanie odczynu opadania krwinek czerwonych; 
5) badanie morfologii krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym;                                       
6) oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi; 
7) ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu zdrowia jamy ustnej; 
8) badanie ortopedyczne; 
9) konsultację laryngologiczną; 
10) konsultację okulistyczną; 
11) badanie ostrości wzroku za pomocą tablic Snellena; 
12) konsultację neurologiczną; 
13) badanie elektroencefalograficzne; 
14) badanie spirometryczne; 
15) badanie serologiczne w celu wykluczenia zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C oraz nabytego niedoboru odporności przez oznaczenie obecności antygenu HBs, przeciwciał HCV i przeciwciał HIV. 


§ 4.

1. Orzeczenie wydaje się na podstawie badań: wstępnego, okresowego lub kontrolnego. 
2. Badanie wstępne, przeprowadzane u osób ubiegających się po raz pierwszy o wydanie orzeczenia, obejmuje badania, o których mowa w § 3 pkt 1–11, oraz dodatkowo badania, o których mowa w § 3: 
1) pkt 12 i 13 – u osób, które chcą uprawiać sporty walki; 
2) pkt 14 – u osób, które chcą uprawiać płetwonurkowanie; 
3) pkt 15 – u osób, które chcą uprawiać zapasy, judo, taekwondo i boks. 
3. Badanie okresowe przeprowadza się: 
1) co 6 miesięcy – w przypadku badań, o których mowa w § 3 pkt 1, 7 i 8; 
2) co roku – w przypadku badań, o których mowa w § 3 pkt 2–6, oraz dodatkowo badania, o których mowa w § 3 pkt 15 – u zawodników uprawiających zapasy, judo, taekwondo i boks; 
3) co 2 lata – w przypadku badań, o których mowa w § 3 pkt 9–11, oraz dodatkowo badania, o których mowa w § 3: 
a) pkt 12 i 13 – u zawodników uprawiających sporty walki, 
b) pkt 14 – u zawodników uprawiających płetwonurkowanie. 
4. Badanie okresowe przeprowadza się przed upływem terminu ważności orzeczenia. 
5. Badanie kontrolne obejmujące ogólne badanie lekarskie oraz badania specjalistyczne i diagnostyczne, uwarunkowane stanem zdrowia, wykonuje się u zawodników, którzy podczas uprawiania sportu doznali urazów, w tym urazów głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut. 


§ 5.

Lekarz, o którym mowa w § 2, może zlecić dodatkowo wykonanie innych niż określone w § 3 niezbędnych badań wynikających z oceny stanu zdrowia zawodnika ubiegającego się o wydanie orzeczenia. 


§ 6.

Orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

 
§ 7.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 września 2016 r.


Minister Zdrowia: K. Radziwiłł 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.