d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Profilaktyka miażdżycy ...

Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca - szkolenie 15.03.2023

2023-03-07
opublikowany w kategorii Bieżące

Szanowni Państwo,

 

Szpital Uniwersytecki w Krakowie po raz ostatni organizuje bezpłatne szkolenie online dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, diagnostyki  oraz metod leczenia, ze szczególnym ukierunkowaniem na hipercholesterolemię rodzinną. Szkolenie prowadzone jest przez lekarzy specjalistów Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych oraz Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Szkolenie odbędzie się w formie ON-LINE

Data: 15.03.2023 r.

W godzinach: 8:00-16:00.

W załączeniu agenda spotkania wraz z zakresem tematycznym.

 

Aby wziąć udział w szkoleniu należy zarejestrować się poprzez link: https://app.transmisjeonline.pl/kordian15 przy rejestracji należy zwrócić uwagę na prawidłowość adresu mailowego, gdyż on jest podstawą komunikacji.

 

Uczestnicy szkolenia proszeni są o wypełnienie ankiety uczestnika projektu: https://forms.gle/NrRXaJ6kUjH8vY9g7

 

Udział w szkoleniu potwierdzony jest Certyfikatem oraz przyznane zostanie 6 punktów szkoleniowych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie http://kordian-poludnie.pl. W razie pytań prośba o kontakt pod adresem: kordian@su.krakow.pl

 

Szkolenie przeznaczone jest dla personelu medycznego zatrudnionego w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

 

Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.