d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Rekomendacje NTM

Rekomendacje NTM

2016-06-29
opublikowany w kategorii Bieżące

 

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

W imieniu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego chcielibyśmy serdecznie Was zaprosić do wspólnego projektu pod nazwą Rekomendacje NTM, mającego na celu zebranie z naszych środowisk opinii, komentarzy i uwag, będących podstawą do opracowania wytycznych w postępowaniu z pacjentem z nietrzymaniem moczu (NTM).

Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i w zależności od przyczyny, może mieć różną patofizjologię. Najczęściej występującymi rodzajami nietrzymania moczu są: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia oraz mieszana postać nietrzymania moczu. Zapobieganie i leczenie zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, w tym nietrzymania moczu, stało się ogromnym wyzwaniem społecznym i zdrowotnym na całym świecie, także w Polsce, gdzie przypadłość ta dotyczy ponad 4 milionów osób. Problem ten, zaliczany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do najważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku, w dobie starzejącego się społeczeństwa, będzie się pogłębiał.

Projekt Rekomendacji NTM ma pomóc rozpoznać, usystematyzować i skonsolidować wspólne obszary pracy lekarza rodzinnego, geriatry, ginekologa oraz urologa na poszczególnych etapach rozpoznania, diagnostyki, leczenia oraz higieny w różnych rodzajach nietrzymania moczu; wskazać efektywny podział funkcji w zależności od indywidulanych potrzeb pacjenta oraz określić rolę lekarzy tych specjalności w uzyskaniu zoptymalizowanych wyników opieki medycznej nad pacjentami z NTM. 

Do współpracy zapraszamy również lekarzy innych specjalizacji, a także pielęgniarki, położne i fizjoterapeutów, którzy w swojej codziennej praktyce medycznej spotkali się z pacjentami cierpiącymi na nietrzymanie moczu.

Na stronie www.rekomendacjentm.pl można wnosić swoje propozycje i uwagi, a także na bieżąco śledzić postępy prac nad opracowaniem, a następnie wdrożeniemRekomendacji NTM.

Serdecznie zapraszamy do współpracy !

List do ściągnięcia w PDF

 

prof. dr hab. n. med. Piotr L. Chłosta

Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego

 

dr hab. n. med. Tomasz Tomasik

Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce

 

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

 

prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego


 


 


 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.