d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / List otwarty KLRwP do Pana M. ...

List otwarty KLRwP do Pana M. Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów RP

2022-01-25
opublikowany w kategorii Bieżące

                                          STOWARZYSZENIE KOLEGIUM LEKARZY RODZINNYCH W POLSCE

 

                                                                                                                                         Warszawa, 24.01.2022

List otwarty

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów RP

 

 

 

w związku z opublikowaniem dokumentu „Strategia walki z pandemią COVID-19 - zima/wiosna 2022”, który datowany jest na dzień 20.01.22 i planowanymi zmianami zasad organizacji pracy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze rodzinni reprezentowani przez Ko-legium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wzywają wszystkich decydentów odpowiedzialnych za organizację ochrony zdrowia do uwzględnienia w strategii walki z pandemią rozwiązań zapewniających lekarzom rodzinnym możliwości sprawowania opieki nad wszystkimi podopiecznymi, nie tylko chorującymi z powodu COVID-19.

Sytuacja epidemiologiczna nie zwalnia lekarzy rodzinnych z obowiązku zapewnienia kompleksowej opieki podstawowej nad pacjentami zadeklarowanymi do lekarza, pielęgniarki i położnej w danym podmiocie. Zakres świadczeń gwarantowanych obejmuje między innymi szczepienia obowiązkowe i zalecane, leczenie chorób przewlekłych, czy stanów nagłych.

Stan epidemii oraz ograniczenia w dostępie do planowego leczenia specjalistycznego ambulatoryjnego i szpitalnego, spowodowały konieczność przejęcia ciężaru dodatkowej opieki zdrowotnej także nad pacjentami dotąd leczonymi w poradniach specjalistycznych. W stanie epidemii lekarze rodzinni zapewniają pacjentom pozostającym pod ich opieką, świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia COVID-19. Należy przy tym podkreślić, że większość zachor-owań na COVID-19 leczonych jest w domu przez lekarzy rodzinnych.

Lekarze rodzinni opiekując się swoimi pacjentami mają do dyspozycji najprostsze środki ochrony osobistej, pracując z pacjentami chorymi na COVID-19 w ambulatorium i domu chorego przez wiele godzin dziennie. Podejmowane przez nas działania często przekraczają siły i regularny czas pracy w POZ. Skutkiem takiego zaangażowania są zachorowania na COVID-19 u lekarzy rodzinnych, dziesiątkujące personel poradni POZ.

Niestety część poradni POZ pozostanie już na zawsze bez lekarzy rodzinnych dotąd tam pracujących.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem lekarzy rodzinnych, nie jest realne zapewnienie wszystkim pacjentom po 60 rż, skierowanym do izolacji w warunkach domowych, wizyty le-karskiej w ambulatorium lub w domu pacjenta nie później niż w trzeciej dobie odbywania tej izolacji. Należy przy tym podkreślić, że takie zobowiązanie nie jest oparte o wiarygodne dane medyczne. Nie istnieją żadne przesłanki merytoryczne uzasadniające takie postępowanie. Zaproponowane zasady zwiększą realnie ryzyko zakażenia w poradni POZ innych pacjentów, personelu poradni, a także zmniejszą już nadwyrężoną dostępność do porady lekarskiej. Pod-kreślić należy, że konieczność stosowania obowiązkowych procedur przeciwepidemicznych po wizycie pacjenta z COVID-19 wymaga dodatkowego czasu.

Monitorowanie stanu zdrowia ogromnej liczby pacjentów z objawami łagodnymi, może być zapewnione dotychczasowymi metodami i środkami. Każdy zaś chory, którego stan ulega pogorszeniu jest badany przez lekarza rodzinnego lub kierowany do szpitala w sytuacjach tego

wymagających. Rozpowszechniane medialnie informacje o przynależnych każdemu wizytach domowych, niezależnie od objawów klinicznych, będą generowały zbędne konflikty, tym bar-dziej, że zachęca się do składania skarg w związku z ograniczeniami w dostępności do le-karza. Sytuacja taka doprowadzi do braku zaufania chorych osób do całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

 

Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań niepopartych dowodami medycznymi i wprowadzania nowych obowiązków dla lekarzy rodzinnych bez wcześniejszych konsultacji z nami. Lekarze rodzinni reprezentowani przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce udzielają i będą udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej swoim pacjentom zgodnie z harmonogramami pracy, pacjentom zarejestrowanym na wizyty zgodnie z przyjętymi zasadami, w tym w domu pacjenta w sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia.

Opieką lekarzy rodzinnych są i będą objęci wszyscy pacjenci, niezależnie od problemu zdrowotnego, w tym także chorzy z powodu COVID-19.

 

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Jankowska-Zduńczyk

Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce

 

Do wiadomości:

1. Pan Adam Niedzielski - Minister Zdrowia

 

TREŚĆ  LISTU w pliku doc

 

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.