d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Sprawozdanie z posiedzenia ...

Sprawozdanie z posiedzenia Zespołu d/s zmian w POZ

2021-12-14
opublikowany w kategorii Bieżące

SPRAWOZDANIE

 

W dniu 7 grudnia  2021r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Prowadzone było ono w formie hybrydowej, część uczestników spotkała się w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie, a część (także autor sprawozdania) łączyła się przez system teleinformatyczny.  Spotkanie prowadziła Przewodnicząca Zespołu Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MZ, Zastępca Prezesa NFZ, przedstawiciele Federacji PZ,  konsultant krajowy pielęgniarstwa rodzinnego.

Prowadzona była dyskusja obejmujące zagadnienia, nad którymi zespól pracował w drugiej połowie bieżącego roku.  Proponowane były zmiany w przygotowanych przez Przewodniczącą projektach uchwał i odbywały się głosowania nad przyjęciem niektórych z nich.

Ważnym (moim zdaniem) tematem była rekomendacja, dotycząca wdrożenia budżetu powierzonego w POZ. W budżecie powierzonym powinny być uwzględnione środki na konsultacje specjalistyczne w wybranych problemach zdrowotnych: diabetologicznych, pulmonologicznych, kardiologicznych, endokrynologicznych – choroby tarczycy. Należy także uwzględnić konsultacje lekarz specjalista – pacjent (wizyta stacjonarna) oraz konsultacje lekarz POZ – lekarz specjalista (w formie teleinformatycznej). W ramach tego budżetu postulowano także uwzględnienie: konsultacji dietetycznej i porady edukacyjnej dla pacjentów oraz wizyty kompleksowe z planem leczenia. W zakresie badań dodatkowych Zespół proponował: EKG wysiłkowe, EKG – Holter, Holter RR,  USG Doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych,  ECHO serca przezklatkowe, TK klatki piersiowej - po wykryciu w rtg zmian wymagających dalszej diagnostyki. Proponowano także rozszerzenie zakresu badań laboratoryjnych (m.in. o: stężenie albumin w moczu, wskaźnik albumina/kreatynina w moczu, peptydy BNP, antygen H. pylori w kale, test mocznikowy). Dużo kontrowersji i dyskusji wywołała biopsja cieńkoigłowa tarczycy.  

Długa dyskusja dotyczyła propozycji w zakresie świadczeń pielęgniarskich i położniczych w POZ. Omówiono wprowadzenie w POZ świadczeń finansowanych zadaniowo/za usługę (fee for service), które mogłyby obejmować: poradę pielęgniarską w zarządzaniu objawami (np. ostre schorzenia infekcyjne dróg oddechowych i moczowych), poradę w zaostrzeniu chorób przewlekłych (np. cukrzyca), opiekę nad pacjentem z raną przewlekłą, poradę pielęgniarską w opiece przejściowej, tj. po uzyskaniu skierowania ze szpitala (care transition; opieka dla pacjentów niesamodzielnym, unieruchomionym, po zabiegach). Poruszana także była kwestia ewentualnych świadczeń położnej POZ. Ustalono, że temat wymaga dalszych analiz.

Inne zagadnienia, nad którymi pracował zespół dotyczyły rekomendacji zmian w programie Profilaktyka 40 PLUS (m.in. możliwość uzyskania przez pacjenta skierowania na badania bezpośrednio podczas wizyty w POZ, dodanie porady lekarza POZ podsumowującej wyniki badań wykonanych w ramach programu i jednorazowe jej opłacanie). Dyskutowano o  poprawie realizacji akcji szczepień ochronnych przeciw grypie w sezonie 2021/2022. Proponowano rozszerzenie wykorzystania rozwiązania DOM, które jest pomocne w nadzorze nad pacjentami z COVID-19 i może sprzyjać ograniczaniu liczby zgonów z powodu COVID-19. Omawiano możliwość poprawy jakości opieki nad chorymi przewlekle w POZ. Pojawiła się propozycja stworzenia nowego produktu w POZ tj. „monitorowanie kontynuacji terapii w chorobie przewlekłej”. Obejmowała by ona chorych, którzy  są szczególnie narażeni na powikłania w przypadku przerwania zaleconego leczenia. Pojawiła się rekomendacja, aby w projekcie Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych wpisać nowy podmiot – koronera.

Zespół zaplanował dalsze prace i kolejne spotkanie jeszcze w bieżącym roku.

 

Opracował: dr hab. med. Tomasz Tomasik, Prof. UJ

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.