d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Po XVI Kongresie Medycyny ...

Po XVI Kongresie Medycyny Rodzinnej

2016-06-08
opublikowany w kategorii Bieżące

Koleżanki i Koledzy,

W dniach 2-5 czerwca 2016 odbył się w Kielcach XVI Kongres Medycyny Rodzinnej, organizowany przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Ponad tysiąc lekarzy rodzinnych z całej Polski spotkało się, by rozmawiać o medycynie rodzinnej, organizacji praktyk, planach na przyszłość, by wymienić doświadczenia z różnych regionów Polski.

Kongres już po raz piąty został poprzedzony, zorganizowaną przez Młodych Lekarzy Rodzinnych, Prekonferencją, na której, oprócz tematów medycznych, ważne miejsce zajęły kwestie otwierania i organizacji praktyki.
Na uroczystej sesji otwarcia Kongresu wręczono, nadane przez Prezydenta RP, Złote i Srebrne Krzyże Zasługi za wybitne osiągnięcia dla rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. Doceniono w ten sposób wieloletnie wysiłki wielkich postaci medycyny rodzinnej w Polsce. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał m.in. Prezes KLRwP Tomasz Tomasik.


W czasie wielu sesji lekarze rodzinni mogli się zapoznać z najnowszymi standardami medycznymi, mogli również przedstawić swój dorobek naukowy. Ważne miejsce w dyskusjach podczas kongresu zajmował temat akredytacji praktyk lekarzy rodzinnych, do czego bardzo zachęcamy wszystkich kolegów. Istotna była również kwestia opieki koordynowanej i planów związanych z ustawą o poz.


Młodzi lekarze Rodzinni zadbali o naszą aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, organizując warsztaty biegowe. Natomiast wszyscy obecni starali się pamiętać o tym, że balans pomiędzy pracą i wypoczynkiem jest szalenie ważny i korzystali z programu artystycznego, wycieczek fakultatywnych i spotkań indywidualnych ze znajomymi z całego kraju.
Tegoroczne hasło: "Na przekór wichrom!" było komentowane wielokrotnie.

Sesja końcowa i panel dyskusyjny, z udziałem ministra Konstantego Radziwiłła, pełen był żeglarskich odniesień. Przyszło nam halsować z reguły pod wiatr, często przy bardzo silnych wichrach. Jak zauważył profesor Adam Windak, niekiedy nawet najlepsi żeglarze są zmuszeni do skorzystania z silnika i liczymy, ze takim "silnikiem" dla medycyny rodzinnej będzie obecny Minister Zdrowia. W swojej wypowiedzi Minister podkreślił, że to lekarz rodzinny ma pełnić rolę przewodnika pacjenta po systemie i być koordynatorem zespołów poz. Mówił również o konieczności wprowadzenia ustawy o POZ, zwiększenia kompetencji lekarza rodzinnego i podniesienia jego prestiżu. Wszyscy oczekujemy na wspierające medycynę rodzinną działania, opierające się o szerokie konsultacje w środowisku lekarzy rodzinnych.

XVI Kongres już za nami.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział, za wspólnie spędzony czas i liczymy na spotkanie w przyszłym roku.

XVII Kongres Medycyny Rodzinnej odbędzie się w Krakowie w dniach 25-28.05.2017 roku.

DO ZOBACZENIA!Z pozdrowieniami Joanna Szeląg

członek ZG KLRwP

   
 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.