klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Leczenie sanatoryjne - nowe ...

Leczenie sanatoryjne - nowe zasady

2019-07-02
opublikowany w kategorii Bieżące

Rozporządzenia MZ w/s leczenia sanatoryjnego - przygotował  dr Wojciech Perekitko.

Ważne zmiany w zasadach kierowania na leczenie sanatoryjne.

Od 19 lipca 2019 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową . W załączeniu zamieszczam akty prawne (do tej pory obowiązujący oraz po nowelizacji).

Skomentuję pokrótce co w nich nowego.
1. Pacjent powinien teraz przesłać skierowanie do LOW NFZ w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” albo „SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ” w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia. Uwaga! Skierowania traci ważność w przypadku niezachowania tego terminu.
2. Zmienił się sam wzór skierowania (jest prostszy) i nie ma już w nim np. proponowanego przez lekarza kierującego miejsca leczenie sanatoryjnego.
3. W samym druku pojawiła się natomiast informacja, że RTG klatki piersiowej jest wykonywane tylko i wyłącznie jeśli istnieją do tego wskazania medyczne. Zatem jeśli lekarz stwierdza, że takowych nie ma, to badanie radiologiczne nie jest konieczne do leczenia sanatoryjnego. 
4. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Uwaga to ważna zmiana!
5. Skreślono zapis, że skierowanie podlega weryfikacji co 18 miesięcy. Nie będziemy zatem już więcej zalewani pismami w tej sprawie. 
Moja mała osobista uwaga na koniec. Proszę kierując pacjenta na leczenie sanatoryjne korzystać z Rozporządzenia MZ z dnia 5 stycznia 2012 w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów (akt prawny w załączeniu). Znajdziecie w nim Państwo szczegółowe wskazania do leczenia, które są określone w załącznikach wraz z kodami schorzeń ICD-10. Proszę używać tych właśnie kodów ICD-10 .Proszę mieć bowiem na uwadze, że jeśli użyjecie Państwo innych kodów ICD-10 to NFZ zapewne nie zakwalifikuje takiego pacjenta do leczenia.
W załącznikach tego rozporządzenia znajdują się również przeciwwskazania do leczenia sanatoryjnego.

Z poważaniem
Wojciech Perekitko
Sekretarz ORL w Zielonej Górze

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.