d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Komisja Zdrowia -relacja

Komisja Zdrowia -relacja

2019-05-18
opublikowany w kategorii Bieżące

Posiedzenie Komisji Zdrowia, odbyło się w dniu 15 maja 2019 r.

KLRwP reprezentowała dr Agnieszka Jankowska - Zduńczyk - Wiceprezes Stowarzyszenia.

W programie posiedzenia Komisji Zdrowia znalazło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Projektowane zmiany w art. 38c ust. 2 ustawy o refundacji przewidują potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia, w tym uprawnień dodatkowych, na dwóch etapach realizacji zlecenia, tj.: w chwili jego wystawiania oraz w momencie przyjmowania do realizacji danego zlecenia, z tym że weryfikacja zlecenia będzie dokonywana wyłącznie na etapie wystawienia zlecenia. Na etapie realizacji zlecenia świadczeniodawca zobowiązany będzie natomiast wyłącznie do sprawdzenia braku upływu okresu, w którym zlecenie może zostać zrealizowane, oraz wieku świadczeniobiorcy, jeżeli ma on wpływ na limit finansowania ustalony podczas weryfikacji dokonanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej „NFZ", na etapie wystawienia zlecenia (art. 38 ust. 10 ustawy o refundacji). Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że czynności te są wykonywane w chwili wystawiania zlecenia oraz z chwilą wydania wyrobu medycznego. Ponieważ jednak dokonywanie czynności sprawdzających w chwili wydania wyrobu medycznego może rodzić nie tylko trudności praktyczne, ale również wątpliwości prawne, zdecydowano zarówno o ich ograniczeniu (weryfikacja zlecenia wyłącznie na etapie jego wystawienia), jak również o dokonywaniu potwierdzenia posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej i sprawdzania wieku świadczeniobiorcy w momencie przyjmowania zlecenia do realizacji. Ograniczenie weryfikacji zlecenia wyłącznie do etapu jego wystawienia pozwoli nie dublować czynności przez NFZ, zarówno na etapie wystawiania zlecenia, jak i jego realizacji, ułatwiając jednocześnie świadczeniobiorcom realizację zleceń. Proponuje się zatem, aby dokonanie zmiany ustalonego przez NFZ limitu mogło następować wyłącznie w sytuacji, gdy świadczeniodawca, przyjmując zlecenie do realizacji, dokona sprawdzenia wieku świadczeniobiorcy.

Ponadto w art. 38d ust. 1 ustawy o refundacji proponuje się zmianę polegającą na określeniu, że zlecenia na wyroby medyczne są wystawiane na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia, zamiast na okres realizacji. 

W związku z powyższym również zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie będą wystawiane na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy (zamiast 6 miesięcy), jednakże tylko wówczas, gdy weryfikacja zlecenia odbędzie się za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ.

Proponuje się, aby zmiany dotyczące zleceń na wyroby medyczne weszły w życie z dniem 1 września 2019 r., przy jednoczesnym wydłużeniu dotychczasowego okresu trwania pilotażu, w którym świadczeniodawcy mogą wystawiać i realizować zlecenia w nowy sposób w porozumieniu z NFZ, do dnia 31 grudnia 2019 r. W tym celu dokonuje się zmiany art. 10 w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, który wejdzie w życie z dniem 30 czerwca 2019 r., oraz dodaje w projekcie ustawy art. 4. Pozwoli to na praktyczną weryfikację działania proponowanego rozwiązania i dostosowanie funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz prowadzących sprzedaż wyrobów medycznych do nowych zasad.

 

Komisja zdrowia w trybie głosowania przyjęła proponowane zapisy nowelizacji Ustawy, po czym zakończono posiedzenie. 

 

Pozdrawiam

Agnieszka Jankowska-Zduńczyk

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.