klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Narada w Ministerstwie Zdrowia ...

Narada w Ministerstwie Zdrowia - sprawozdanie

2019-04-28
opublikowany w kategorii Bieżące

SPRAWOZDANIE

W dniu 24 kwietnia 2019 r. reprezentowałem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce na naradzie w Ministerstwie Zdrowia, poświęconej bieżącym zagadnieniom w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Spotkanie zorganizował Pan Wiceminister Zbigniew Król, a udział wzięli: przedstawiciele ministerstwa i Zarządu NFZ, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz przedstawiciele związków pracodawców.

W pierwszej części narady została zaprezentowana elektroniczna mapa rozmieszczenia placówek podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Opracowano ją na podstawie danych z NFZ. Na podkład terytorialny kraju naniesiono wszystkie podmioty POZ posiadające umowy z płatnikiem oraz ich filie. Zapisano także dane liczbowe, dotyczące pacjentów oraz lekarzy w każdym podmiocie.

Omówiono zaawansowanie projektu akredytacji (tytuł: „Wsparcie podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki”). Wiceminister Zdrowia Z. Król przekazał informację, że liczba podmiotów, w których zakończono wizytacje akredytacyjne przekroczyła 100, a wszystkich podmiotów, które przystąpiły do projektu jest ponad 250.  Omówiono postulaty, związane ze zwiększeniem stawki kapitacyjnej o 1-2% w praktykach posiadających certyfikat akredytacyjny (podobnie jak to ma miejsce w szpitalach).

Przedstawiony został projekt przepisów, dotyczący stwierdzania zgonów. Obecna jego wersja zwiększa obciążenia biurokratyczne oraz nie uwzględnia warunków organizacyjnych i możliwości istniejących w praktykach POZ. Wstępne opinie na temat projektu, jakie zgłosili przedstawiciele środowiska opieki podstawowej, były bardzo krytyczne.

Wiceprezes NFZ przedstawił 6 tematów, nad którymi rozpoczęto wstępne dyskusje i prace. Tematy te to:

1. Niedobór lekarzy w POZ; możliwość zachęcenia lekarzy po stażu, którzy nie rozpoczęli rezydentur do pracy w POZ (tzw. aspiranci).

2. Ograniczenie dostępności do opieki podstawowej w ośrodkach wiejskich i rozwiązania poprawiające sytuację w tym zakresie.

3. Profilaktyka i badania przesiewowe w opiece podstawowej, wykraczające poza zakres ChUK i badanie cytologiczne.

4. Akredytacja jednostek POZ, wprowadzenie zachęt finansowych do udziału w procedurze.

5. Rozwój e-zdrowia (recepty i skierowania) oraz popularyzacja elektronicznej dokumentacji medycznej.

6. Opieka nad przewlekle chorym i ograniczenie nieuzasadnionych skierowań do opieki specjalistycznej.

Przedstawiciele NFZ zaprosili środowiska reprezentujące POZ do współpracy przy rozwijaniu wyżej wymienionych sześciu tematów. Prawdopodobny termin kolejnej narady ustalono na koniec maja br.

 

T. Tomasik

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.