klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Konferencja w Senacie na temat ...

Konferencja w Senacie na temat otyłości olbrzymiej

2018-12-04
opublikowany w kategorii Bieżące

03.12. 2018 przedstawicielka ZG KLRwP - Elżbieta Tomiak uczestniczyła w Konferencji w Senacie na temat otyłości olbrzymiej. Konferencję otworzył w imieniu Marszałka Senatu Pan dr Waldemar Kraska. Następnie głos zabrał Minister Zdrowia Pan Łukasz Szumowski. Obecny był również Senator Pan dr Konstanty Radziwił oraz Wiceminister Zdrowia Pan dr Zbigniew Król. 

W konferencji wzięli udział eksperci od lat zajmujący się problematyką otyłości. Kolejny raz wskazano na to, że otyłość jest chorobą i stanowi olbrzymi, narastający problem medyczny (implikuje mnóstwo powikłań, z którymi stykamy się w codziennej pracy z pacjentami) oraz problem społeczny-  około 70% populacji ma nieprawidłową masę ciała w tym 20% otyłość i około 1,5 % otyłość olbrzymią. Zaburzenia te pojawiają się coraz częściej u dzieci. 

Wystąpienia ekspertów jak również dyskusja miały na celu naświetlić kierunki rozwoju opieki nad pacjentami z otyłością i otyłością olbrzymią,  w tym próbować wskazać rozwiązania systemowe. Na świecie, w opiece nad osobami z nieprawidłowa masą ciała, dużą rolę odgrywają lekarze POZ, co zostało wyartykułowane na Konferencji między innymi przez Panią Prof Olszanecką – Glinianowicz powołującą się na zagraniczną literaturę. Lekarze rodzinni rozpoznają zaburzenia masy ciała, jej powikłania, prowadzą profilaktykę oraz wdrażają leczenie w miarę skromnych możliwości czasowych. Bez wsparcia dietetyków, psychoterapeutów oraz specjalistów trudno jednak będzie o dobre efekty tych działań. Pewne rozwiązania miałaby wprowadzić opieka koordynowana, ale na razie brak uwarunkowań prawnych zawodu dietetyka i psychoterapeuty. Czynione są poza tym usilne starania aby tworzyć w Polsce, na razie pojedyncze, specjalistyczne ośrodki leczenia otyłości.

Dobrą informacją jest to, że od października tego roku są refundowane zabiegi bariatryczne dla pacjentów z BMI powyżej 35 i z co najmniej jednym powikłaniem.  Rusza również projekt POL-WAG, który ma wypracować standardy leczenia pacjentów z otyłością. Niestety nie ma w tym projekcie lekarzy rodzinnych.

Podsumowując Konferencję dr Radziwił wyartykułował trzy kierunki działania na najbliższą przyszłość-uzupełnianie koszyka świadczeń gwarantowanych,  tworzenie standardu opieki nad  pacjentami z otyłością olbrzymią, być może z otyłością w ogóle, oraz tworzenie przez towarzystwa naukowe wytycznych ministerialnych opieki nad pacjentami z otyłością, które byłyby obowiązujące w praktyce.

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.