d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Debata „Wspólnie dla ...

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” w Krynicy

2018-09-15
opublikowany w kategorii Bieżące

W dniach 4-6 września 2018 r. uczestniczyłem w debacie „Wspólnie dla Zdrowia”, która odbywała się w trakcie XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W trakcie Forum miały miejsce sesje plenarne, liczne panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, debaty, prezentacje narodowe i regionalne.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” została zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Jedna z sesji plenarnych, będąca częścią Forum Ochrony Zdrowa, nosiła tytuł „Inwestycje w zdrowie, a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego”. Odbyła się ona z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego  oraz Ministrów polskiego rządu: Łukasza Szumowskigo (Minister Zdrowia), Teresy Czerwińskiej (Minister Finansów), Elżbiety Rafalskiej (Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Jerzego Kwiecińskiego (Minister Inwestycji), Marka Zagórskiego (Minister Cyfryzacji i Rozwoju). Istotnym zagadnieniem wystąpień były nakłady finansowe na publiczny system ochrony zdrowia. Odnoszono się do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zakładającej, że środki finansowe będą corocznie rosły, by w 2024r osiągnąć 6% PKB. W roku bieżącym wyniosą one 4,78%, a więc więcej niż zakładano, a w roku przyszłym sięgną łącznie 100 mld zł. Podkreślano, że wydatki na ochronę zdrowia powinny być traktowane jako wydatki prorozwojowe. Omawiano także kwestie związane z przeznaczeniem zwiększonych środków, wzmocnieniem profilaktyki, niedoborami kadr medycznych, kolejkami po świadczenia, kosztami absencji chorobowej, rozwiązaniami informatycznymi typu  e-recepta, e-skierowanie i e-zwolnienie.

 

Z innych sesji tegorocznego Forum na uwagę zasługiwały dotyczące: zdrowia publicznego, polityki lekowej, e-zdrowia. Tematy mniej intersujące to: program 75+, innowacje w ochronie zdrowia, polityka lekowa, przemysł farmaceutyczny, sieć szpitali.

 

Zagadnienia związane z podstawową opieką zdrowotną i medycyna rodzinną nie były szerzej dyskutowane. W niewielkim stopniu odnoszono się do nich w ramach tematów informatyzacji i zdrowia społeczności lokalnych.  Generalnie problemy omawiane były z punktu widzenia polityków i administracji poziomu centralnego, a nie zaangażowanego w codzienną opiekę lekarza rodzinnego. Być może  w przyszłych latach lekarze rodzinni i pacjenci doczekają się przynajmniej jednej sesji poświęconej podstawowej opiece zdrowotnej i związanych z nią zagadnień  ekonomicznym.

 

T. Tomasik

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.