d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Spotkanie z Ministrem Zdrowia

Spotkanie z Ministrem Zdrowia

2018-03-15
opublikowany w kategorii Bieżące

SPOTKANIE Z MINISTREM ZDROWIA

 

W dniu 13 marca 2018 roku w Warszawie (Ministerstwo Zdrowia) odbyło się spotkanie przedstawicieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) z Ministrem Zdrowia – Prof. Łukaszem Szumowskim oraz Wiceministrem  – dr Zbigniewem Królem.

Ze strony KLRwP w spotkaniu wzięli udział: Prezes - T Tomasik, Wiceprezesi -  A. Jankowska-Zduńczyk, A. Windak, L. Pansiuk oraz  Członek Zarządu Głównego - M. Godycki-Ćwirko.

 

Tematem była Medycyna Rodzinna w Polskim systemie ochrony zdrowia.

 

Przedstawiciele KLRwP podkreślili, że specjaliści medycyny rodzinnej są najbardziej odpowiednimi profesjonalistami, przygotowanymi do zapewnienia całościowej i ciągłej opieki podstawowej. Wyrażono przekonanie, że należy promować tę specjalizacje jako najbardziej właściwą w POZ oraz ograniczyć szkolenie internistów i pediatrów w celu pracy na tym poziomie opieki.

 

Omówiono korzyści i zagrożenia wynikające z opisanych w ustawie o POZ dodatkowych formach finansowania (za koordynację, profilaktykę i uzyskiwany efekt). 

 

Istotnym tematem była realizacja działań w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Przedstawiono prewencję chorób układu krążenia i problemy związane z realizacją oraz sprawozdawaniem profilaktyki ChUK. Wyrażono także krytyczne stanowisko wobec bilansów zdrowych osób dorosłych, które przygotowywane są w ramach projektu opieki koordynowanej.

 

Zwrócono uwagę na obecne problemy w kształceniu specjalizacyjnym, w szczególności brak regionalnych ośrodków kształcenia, prowadzenie szkolenia podyplomowego w niewielkich, czasami jednoosobowych praktykach, nadmierną biurokracje związaną ze specjalizacją. Przedstawiono także niedogodnościami w użytkowaniu systemu „SMK” i odbywaniem staży kierunkowych w jednostkach szpitalnych. 

 

Poinformowano Ministra Zdrowia o rozwoju medycyny rodzinnej w obszarze naukowym, uzyskiwanych doktoratach oraz innych stopniach i tytułach. Podkreślono potrzebę reorganizacji Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie i stworzenia na jego bazie silnego ośrodka naukowego prowadzącego badania i szkolenie specjalizacyjne dla potrzeb POZ. Dyskutowano zasadność przejęcie części zadań realizowanych obecnie przez CMKP.

 

Podsumowując, można mieć nadzieje na dalszy rozwój naszej specjalizacji i zrozumienie potrzeb opieki podstawowej wśród polityków zdrowotnych. Minister Zdrowia wykazał dużą życzliwość w stosunku do medycyny rodzinnej i POZ.

 

T. Tomasik

 

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.