d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Sprawozdanie z posiedzenia ...

Sprawozdanie z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu d/s Cukrzycy oraz Parlamentarnego Zespołu d/s Zdrowia Publicznego

2022-03-02
opublikowany w kategorii Bieżące

SPRAWOZDANIE

 

W dniu 25 lutego 2022r. uczestniczyłem zdalnie we wspólnym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego. Tematem posiedzenia było kompleksowe leczenie ran przewlekłych i urazów oparzeniowych w Polsce, z uwzględnieniem leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Dyskusją kierowała Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, Poseł na Sejm RP - Ewa Kołodziej.

Pierwsze wystąpienie przedstawiła Prof Anna Korzon-Burakowska - Gdański Uniwersytet Medyczny. Dotyczyło ono kompleksowego leczenia ran przewlekłych i urazów oparzeniowym w Polsce. Przekazano informacje na temat leczenia zespołu stopy cukrzycowej i stopy Charcota. Podkreślono zasadność leczenia w poradniach stopy cukrzycowej z uwagi na doświadczenie osób tam pracujących. Z powodu zakażeń ran niektórzy pacjenci mogą wymagać leczenia szpitalnego. Omówiono problemy w prowadzeniu leczenia wielospecjalistycznego. Postulowano zorganizowanie i usystematyzowanie tego typu leczenia z uwagi na fakt, że w części województw nie ma odpowiednich przychodni.

Prof. Beata Mrozikiewicz- Rakowska – Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran zwróciła uwagę m.in. na konieczność ułatwienia dostępu do jednostki zapewniającej leczenie i umożliwiającej współpracę między specjalistami.

Dr med. Mariusz Nowak- Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, przedstawił kompleksowe leczenie ran przewlekłych prowadzone w warunkach szpitalnych. Podał definicje rany przewlekłej (proces gojenia przekracza 6 tygodni), dane epidemiologiczne, zaprezentował koszty leczenia ran (8127 zł średni koszt leczenia na oddz. zabiegowych w 2014r.), program leczenia ran przewlekłych oraz analizę czynników mających wpływ na sukces terapeutyczny. Proponował wprowadzenie jednolitego systemu leczenia ran.

Krystian Lachowicz ze Śląska przedstawił perspektywę pacjenta w odniesieniu do leczenia stopy cukrzycowej. Anna Śliwińska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków omówiła to zagadnienie z perspektywy organizacji pozarządowej.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele pielęgniarek diabetologicznych, lekarze specjaliści diabetologii i chirurgii, NFZ, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Obecny był podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski. Odniósł się do najważniejszych, dyskutowanych zagadnień. Zapowiedział działania poprawiające sytuacje leczenia stopy cukrzycowej. Przedstawił plany związane z zaangażowaniem w opieki pielęgniarek. Nie wypowiedział się pozytywnie w odniesieniu do tworzenia specjalnych oddziałów szpitalnych zajmujących się stopą cukrzycową. Poinformował o zaangażowaniu Ministerstwa Zdrowia w rozwiązania problemów związanych z leczeniem ran.

 

Sporządził

Dr hab. med. T. Tomasik, Prof. UJ

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.