klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / MediPAN-COVID+Flu ...

MediPAN-COVID+Flu -możliwość diagnostyki wirusa SARS-COV-2 i GRYPY w jednym badaniu

2021-02-16
opublikowany w kategorii Bieżące

 

MediPAN-COVID+Flu -możliwość diagnostyki wirusa SARS-COV-2 i GRYPY w jednym badaniu

 

  • Test genetyczny MediPAN-COVID+Flu jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

  • Jest to jedyny w tej chwili polski test tego typu dostępny komercyjnie, będący pełnowartościowym produktem do diagnostyki molekularnej, oznaczony certyfikatem (CE-lVD). Zestaw ten w prosty, szybki i pewny sposób pozwala więc na stwierdzenie, czy badany pacjent zarażony jest wirusem SRAS-CoV-2 czy wirusem grypy i skierowanie go do odpowiedniego leczenia.

  • Test został opracowany w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, we współpracy z firmami Polpharma oraz Medicofarma , w oparciu o opinie polskich diagnostów i ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

  • Powszechne stosowanie testu różnicującego może mieć kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii. Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej.

  • Poza wartością diagnostyczną, w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu.

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.