d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Podsumowanie zmian ...

Podsumowanie zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 01.09.2020

2020-09-02
opublikowany w kategorii Bieżące

Podsumowanie zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 1 września 2020  w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego :

 

1. Każda osoba będąca w izolacji domowej otrzyma sms nie później niż w siódmej dobie odbywania izolacji o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej

 

2. O zakończeniu izolacji domowej można zdecydować:  

-   u pacjentów bez objawów klinicznych: 

 po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego  w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

 

-   u pacjentów z objawami klinicznymi :

 po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od pierwszego dnia objawów, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania;

(treść rozporządzenia:  2. Zakończenie izolacji następuje: 1) po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi: a) w izolacji szpitalnej albo w izolatorium, chyba że lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem przedłuży okres tej izolacji, b) w izolacji w warunkach domowych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania; 2) po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania. )

 

3. Dla nas - osób wykonujących zawód medyczny - nie musimy odbywać izolacji przez 10 lub 13 dni, ponieważ kończy się ona po dwukrotnie (co 24 godz) wykonanym teście diagnostycznym z wynikiem ujemnym.

(treść rozporządzenia: W szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie,  zakończenie izolacji, o której mowa w ust. 2, pacjenta, w przypadku którego uzyskano dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych.)

 

4. Lekarze, którzy korzystają z pomocy osób upoważnionych mogą przekazać  podejmowanie decyzji o zakończeniu izolacji tym osobom 

(treść rozporządzenia: § 3b. Osoby upoważnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do wystawiania recept lub skierowań na podstawie art. 41a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, 567, 1291 i 1493) mogą w imieniu tego lekarza dokonywać czynności związanych ze zwolnieniem z izolacji domowej. )

 

5. Pacjenci w kwarantannie -  po kontakcie z osobą zakażoną: skrócono kwarantannę do 10 dni, a o jej przedłużeniu decyduje inspektor powiatowy SANepiD.

(treść rozporządzenia:  Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.”)

 

Agnieszka Jankowska-Zduńczyk

Przewodnicząca Komisji ds aktów prawnych KLRwP 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.