klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Spotkanie Prezesa KLRwP w ...

Spotkanie Prezesa KLRwP w siedzibie GIS

2020-07-19
opublikowany w kategorii Bieżące

S P R A W O Z D A N I E

W dniu 16 lipca 2020 r. w siedzibie Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) w Warszawie uczestniczyłem w spotkaniu z Panią Izabelą Kucharską – Zastępcą GIS.  Temat rozmowy dotyczył przygotowania lekarzy rodzinnych do zbliżającego się okresu zwiększonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych.

Poinformowałem o szerokim wprowadzeniu w POZ nowego świadczenia tj. teleporady, ale także o powrocie w wielu praktykach do realizacji szczepień obowiązkowych, bilansów i regularnych wizyt pacjentów. Zwróciłem uwagę na zbliżający się okres wzmożonych infekcji dróg oddechowych, który rozpocznie się na przełomie września i października. Według aktualnych zasad pacjent z objawami infekcji, która budzi  podejrzenie infekcji SARS-Cov-2 (kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu i zaburzenia smaku o nagłym początku) powinien być kierowany do diagnostyki metodą RT-PCR. Omówiona została aktualna możliwość przeprowadzania większej liczby takich badań w okresie jesieni oraz zimy. Otrzymałem informacje o realizowanych zakupach sprzętu diagnostycznego, co stworzy warunki ułatwiające dostępność badań. Zasygnalizowano ograniczenie w postaci braków i przeciążenia obowiązkami personelu realizującego diagnostykę.

Poinformowałem o rozpoczętych przez KLRwP pracach nad przygotowaniem propozycji zaleceń dla lekarzy rodzinnych w zakresie postępowania z pacjentem z ostrą infekcją w zbliżającym się okresie. Pani I. Kucharska przekazała informacje o planach zorganizowania zespołu w Ministerstwie Zdrowia zajmującego się  określeniem roli lekarzy POZ w zwalczaniu infekcji SARS-CoV-2. Wystąpiłem z postulatem uwzględnienia przedstawiciela KLRwP w takim zespole, co spotkało się z dużą przychylnością. Poinformowałem także, że przygotowywane przez nasze stowarzyszenie opracowanie zostanie przesłane do wiadomości GIS. Na zakończenie wyraziłem chęć współpracy KLRwP ze służbami sanitarnymi.  

 

Dr hab. med. prof. UJ Tomasz Tomasik

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.